Cinsel Danışmanlık

Cinsellik yaşamın  doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. Bu nedenle cinsel sorunlar   insanları en fazla mutsuz eden sorunların başında gelmektedir  ve üstelik  cinsel sağlığın bozulması  sadece kişi ile sınırlı kalmaz ,dalgalar halinde   aile sağlığının ve sosyal sağlığın  bozulmasına  da yol açar.

Cinsellik ve cinsel işlev bozukluğu ana başlığı altında toparlanabilecek  sorunlarla karşılaşan kişi ve çiftler yardım almak için nereye başvurabilecekleri konusunda   sıklıkla ciddi  kafa karışıklığı yaşamaktadırlar. Bizim gibi muhafazakar toplumlarda cinselliğin yasaklanması, formel bir cinsel eğitimin olmaması, cinselliğin bir tabu olarak algılanması ve bekaretin önemsenmesi  gibi etkenler kadınlarda vajinismusun ve cinsel istek bozukluklarının, erkeklerde ise cinsel istek ve boşalma bozukluklarının,  daha yüksek oranlarda rastlanmasına yol açmaktadır.

Gelişmeler ve günümüz koşulları göstermektedir ki  bu sorunların değerlendirilmesi ve tedavisinde yer alan meslek grupları arasında iyi bir işbirliği gerekmektedir. Cinsellik ve cinsel işlev bozuklukları konusunda  özel eğitim almış psikiyatri, jinekoloji ve üroloji  uzmanları birbirinin seçeneği olmak yerine birbirinin tamamlayıcısı olarak çalışırlarsa kişi ve çiftler bütüncül bir yaklaşımdan daha fazla yararlanma olanağına kavuşmaktadırlar. Özellikle konunun intim (mahrem)  yanı , toplumsal  ve kişisel  tabular (mitler)  ,doğru uzmanın bulunamamış olmasıyla yaşanan kötü deneyimler  nedeniyle kişiler  bu sorunları ile yaşar olmakta ,belki en fazla yakın arkadaşlarına danışmakta  ya da medyada çokça görünüp,  son yıllarda  moda olan “kişisel gelişim uzmanlarında”  vakit öldürmektedirler.

Cinsel danışma verecek kişilerin cinsel anatomi  ve fizyoloji bilmelerinin yanında  psikoseksüel gelişim ,cinsellik ,cinsel kimlik ve cinsel roller,cinsel davranışlar,cinsel inanışlar,yakın ilişkiler ,kişisel ve toplumsal mitler(tabular) konusunda gerekli eğitim almış ve bu konularda kendi mitleriyle baş etmiş ,danışan kişileri ve çiftleri yargılayıcı ve yönlendirici yaklaşımlardan özenle uzak duran uzmanlar olması gerekmektedir. Ayrıca danışmanın  yetkin  psikiyatri,jinekoloji  ve üroloji uzmanlarıyla koordine,ekip olarak çalışıyor olması da kişilerin uygun , yeterli yardımı almalarında ve eğer  gerekiyorsa tedavilerinde   son derece önemlidir.

Bu nedenle;

Konuyla ilgili danışma verebilmek için gerekli olan  eğitimi aldıktan sonra  kadın doğum uzmanlığımın ana konuları yanında  cinsellik ve cinsel işlev sorunlarıyla ilgili olan   başvuruları da kişi  veya çift olarak kabul etmekteyim.Kadında veya çiftlerde cinsel işlev bozukluğu tanımına giren;cinsel istek bozukluğu,cinsel uyarılma ve orgazm bozukluğu,cinsel tiksinti bozukluğu,erken boşalma ve sertleşme bozukluğu,ağrılı cinsel birleşme ve vajinusmus yakınması olan kişiler yalnız veya  var ise cinsel partnerleriyle başvurabilirler.

Danışma alanımın ötesine geçen durumlarda  doğru , konunun uzmanı psikiyatri ve üroloji uzmanlarıyla koordine çalışmakta olduğumu da belirtmeliyim.

Önemli bir  not olarak söylemeliyim ki bu konuda da, uzmanlığımın diğer alanlarında olduğu gibi hasta mahremiyetine son derece önem vermekte olup, kişi bilgilerini  kesinlikle hiç kimseyle ve hiçbir kurumla paylaşmamaktayım.