Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X
Online Randevu

    Görüşme tarih ve saati için asistanlarımız dönüş sağlayacaktır.

    Vajinal Gençleştirme/Vajinoplasti (Vaginal Rejuvenation)

    Vajinoplasti  veya vajinal  gençleştirme    vajina mukozasındaki  fazlalıkların çıkarılması ve   etrafındaki yumuşak dokuların  sıkılıştırılması operasyonudur.Bu şekilde pelvik taban ve perine desteklendiğinde daha genç bir tonus oluşur.Vajina girişinde eskiye göre belirgin bir daralma ve görüntüde düzelme sağlanır. Vajinanın derin kısımları bu cerrahiden etkilenmez. Vajinal gençleştirme aslında   jinekolojik cerrahinin standart bir işlemi olan ve rektosel onarımında  yapılan  arka onarımın modifiye  edilmiş halidir. Doğumlardan sonra , yaşın ilerlemesi ile  ya da aşırı kilo, kronik öksürük benzeri zorlamalar  söz konusu olduğunda  vajina ve etrafındaki dokular eski  sıkılık ve tonuslarını kaybederler. Sıklıkla kadınlar cinsel ilişki sırasında bu gevşemeyi daha fazla hissederler. Vajinal  gençleştirmede  vajina çapı  daraltılılıp pelvik taban güçlendirildiğinden  ilişki sırasında  sürtünme hissi  artar kadının ve partnerinin cinsel memnuniyeti genellikle olumlu yönde etkilenir. Ancak bu operasyon  var ise tüm cinsel sorunların çözümü olarak görülmemelidir , bu konuda ayrıntılı bilgi cinsel danışma bölümümüzde  okunabilir.

    Eğer hastada   idrar torbasında gevşeme (sistosel), idrar kaçırma  (incontinans),  barsaklarda vajina içine  fıtıklaşma (enterosel veya rektosel ), rahim ve vajinanın aşağı sarkması (prolapsus)  var ise aynı operasyonda  bu sorunları giderici , onarıcı cerrahide yapılmalıdır.Bu yakınmaları olan bazı hastalarda  vücutta sürekli kalan ,sorunun kalıcı olarak tedavi edilmesine yardımcı olan   MESH dediğimiz  özel materyallerin kullanılması da gerekebilir.

    Vajinal gençleştirme isteyen hastada eğer bahsettiğim  pelvik  organ sarkmalarından biri ve ya daha fazlası var ise  etkin ve doğru tedavisi  için bahsedilen  cerrahi girişimler  bu eğitimi almış olan jinekologlar, ürojinekologlar ve bazı ürologlar  tarafından yapılmalıdır, plastik cerrahların çoğunun bu özel  cerrahide eğitimi yoktur.