Labioplasti (Labioplasty)

Bazı kadınlar aşırı uzun veya asimetrik labia minora (küçük dudaklar)  görünümünden memnun değildir  ve bu görünüm nedeniyle  daha az çekici olduklarını düşünüp   psikolojik sorunlar bile yaşayabilmektedirler.Tamamen çıplak kalmaktan,başkalarına ve  partnerlerine  çıplak görünmekten kaygılanırlar. Labiaları istediği gibi olmayan hastalar bu durum çoğu zaman sağlık için hiçbir sakınca taşımasa da  sadece  aynı  memelerinden  veya burnunun görünümünden memnun olmayan kişiler gibi bu düzeltmeyi  isteyebilmektedirler.

Labia minoraların aşırı büyük ve gevşek olması  bazen hastada  genital bölgenin temizlenmesinde zorluk yaratabilir, cinsel ilişkide  veya spor gibi eforlarda tahrişe neden olabilir. Labia minoraların yeri nedeniyle bu operasyon kızlık zarına hiçbir zarar vermez  ve 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir.

Büyük dudaklar da bazen   (labia majora) estetik anlamda gevşemiş ve deforme  gözükerek kişilerde hoşnutsuzluk yaratabilir . Bu bölgedeki  fazla derinin çıkarılması, varsa fazla yağlanmanın ortadan kaldırılması ya da sadece derinin çıkarılması ile düzeltilemeyen gevşeme var ise  hastanın kendi yağı ya da hyalunarik asit injekte edilerek var olan bu gevşemenin  ortadan kaldırılması olanaklıdır.

Sıkça Sorulan Sorular